Umów wizytę u nas
facebook
google-maps

Badanie EEG w przychodni

Wskazaniami do badania EEG jest diagnostyka incydentów występujących w sposób napadowy i powtarzalny. Badanie umożliwia określenie charakteru występujących incydentów poprzez potwierdzenie lub wykluczenie obecności aktywności o charakterze padaczkowym w zapisie EEG. Badanie to, jest wskazane w ramach diagnostyki schorzeń takich jak napady padaczkowe i drgawki, powtarzające się ruchy mimowolne, bóle głowy, migrena z aurą, utraty przytomności, zaburzenia świadomości, zespoły otępienne, zaburzenia koncentracji i uwagi. Badanie EEG wykonywane jest także u pacjentów po przebytych urazach głowy, udarach mózgu, neuroinfekcjach, operacjach mózgu, u pacjentów z guzami mózgu, a także po przebytych krwawieniach wewnątrzczaszkowych, zarówno pourazowych, jak i na skutek pęknięcia tętniaka naczyń mózgowych. Badanie EEG wykonywane jest również w diagnostyce przyczyn utrat przytomności, zaburzeń świadomości, zespołów otępiennych, w zaburzeniach snu, zaburzeniach zachowania, zaburzeniach psychicznych (m.in.: zaburzeniach lękowych, depresji, zaburzeniach urojeniowych). EEG znajduje, ponadto, zastosowanie w diagnostyce zaburzeń występujących w przebiegu chorób endokrynologicznych, metabolicznych, chorób neurozwyrodnieniowych, zatruć.

Badanie EEG wykonywane jest według Standardów Polskiego Towarzystwa Neurofizjologii Klinicznej, u osób dorosłych w czuwaniu z aktywacjami lub we śnie. Wyniki zawsze ocenia neurofizjolog z certyfikatem opisywania badań EEG.

Badanie EEG w czuwaniu

Badanie w czuwaniu wykonuje się na łóżku, ze zwilżonymi elektrodami przymocowanymi do głowy. Na polecenie badającego, pacjent otwiera oczy, oddycha głęboko przez usta lub nos. Na chwilę włączana jest lampa emitująca światło pulsacyjne (stroboskop). Wyniki testu rejestrowane są w pamięci komputera.

Zalecenia przed badaniem

W przeddzień badania należy umyć głowę szamponem i nie stosować odżywek oraz lakierów do włosów, dobrze się wyspać i nie pić alkoholu. Bezpośrednio przed badaniem należy zjeść lekki posiłek. Badanie nie jest wskazaniem do przerwy w zażywaniu stosowanych leków – w dniu badania należy zażyć wszystkie stosowane w leczeniu leki, w tym leki przeciwpadaczkowe. Na badanie należy zabrać ze sobą skierowanie oraz dotychczasową dokumentację medyczną. Czas rejestracji EEG trwa ok. 20 min.

Przed badaniem prosimy nie odstawiać żadnych leków przyjmowanych przewlekle.

Badanie EEG we śnie

Procedura rejestracji sygnału EEG w trakcie snu jest taka sama, jak podczas badania w czuwaniu. Różnica polega na zastosowaniu u badanego dodatkowej prowokacji, którą jest bezsenna noc poprzedzająca badanie. Pacjent po nieprzespanej nocy z łatwością zasypia, a aktywność bioelektryczna mózgu w tym czasie jest rejestrowana komputerowo.

Zalecenia przed badaniem

W przeddzień badania należy umyć głowę szamponem nie stosując odżywek oraz lakierów do włosów. Nie należy pić alkoholu. Następnie wieczorem pacjent nie kładzie spać i czuwa całą noc, najlepiej w towarzystwie drugiej osoby, która nie pozwoli zasnąć. Zaleca się aktywność fizyczną, w żadnym razie oglądanie telewizji, które działa usypiająco. Bezpośrednio przed badaniem należy zjeść lekki posiłek – badanie nie może odbywać się na czczo.

Na badanie proszę zabrać ze sobą skierowanie oraz wcześniejszą dokumentację medyczną.

Czas rejestracji EEG trwa ok. 60 min.

Zalecamy zapisywanie się na badanie w godzinach porannych.

Jeżeli badany cierpi na zaburzenia psychiczne, choroby Alzheimera lub Parkinsona prosimy nas wcześniej o tym poinformować.

Przed badaniem prosimy nie odstawiać żadnych leków przyjmowanych przewlekle.