Badanie EEG w domu Pacjenta

Opublikowane przez Synapsa w dniu

Badanie EEG w domu Pacjenta

Stanowi rozwinięcie badania przeprowadzonego w przychodni i stwarza możliwości rozpoznania dolegliwości neurologicznych w warunkach domowych. Badanie pozwala wówczas na badanie mózgu w trakcie objawów występujących u pacjenta w warunkach neutralnych, domowych niwelujących stres związany z wizytą w poradni.

Badanie EEG w domu pacjenta stanowi szczególną dogodność dla osób z niepełnosprawnościami, chorych przewlekle, leżących, po amputacjach kończyn, poruszających się z pomocą wózka inwalidzkiego, dla których przyjazd na badanie związany jest z dużymi trudnościami organizacyjnymi. Jest to też wyjątkowa dogodność dla rodziców dzieci, szczególnie najmłodszych, u których badanie EEG przeprowadza się we śnie, ponieważ dziecko dużo łatwiej zasypia w swoim łóżeczku, w swoim naturalnym rytmie dobowym.

Ponadto badanie wykonywane w domu wskazane jest u pacjentów, u których zmiana otoczenia, związana jest z reakcją lękową i nasilonymi zaburzeniami funkcjonowania. Dotyczy to również niemowląt, małych dzieci oraz tych z zaburzeniami ze spektrum autyzmu.

Zalecenia do badania EEG w domu Pacjenta

Badanie odbywa się w warunkach codziennego funkcjonowania pacjenta. Pacjent przebywa w naturalnym środowisku, w otoczeniu, które zna. Eliminujemy dzięki temu dodatkowy stres u Pacjentów.

Dodatkowym rozwinięciem badania EEG w domu pacjenta jest badanie Wideo EEG: https://synapsa.waw.pl/blog/badanie-wideo-eeg/

Badanie EEG w domu pacjenta wykonywane jest według Standardów Polskiego Towarzystwa Neurofizjologii Klinicznej, u osób dorosłych i dzieci w czuwaniu z aktywacjami lub we śnie. Wyniki zawsze ocenia neurofizjolog z certyfikatem opisywania badań EEG.

 

Jak przygotować się do badania EEG przeprowadzanego w domu?

Przed badaniem prosimy o przekazanie nam wszelkich informacji o stanie zdrowia pacjenta, przebytych urazach głowy, chorobach przewlekłych, zażywanych lekach, a także przyczyn wykonywania badania, by lekarz przeprowadzający ocenę zapisu EEG mógł właściwie go zinterpretować. Prosimy poinformować nas również, czy badany cierpi na zaburzenia psychiczne, np. choroby Alzheimera lub Parkinsona. Przed badaniem prosimy nie odstawiać żadnych leków przyjmowanych przewlekle, ani nie dokonywać z mian dawek w przyjmowanych lekach, które wpływają na aktywność mózgu. W dniu badania należy być wyspanym, spożyć lekki posiłek i nie pić alkoholu.

Badanie EEG w czuwaniu – przygotowanie do badania

Badanie wykonywane jest u pacjenta, który leży z elektrodami przymocowanymi do powierzchni głowy. W przeddzień badania należy umyć głowę szamponem i nie stosować odżywek oraz lakierów do włosów. Niezależnie od wieku pacjenta badanie nie jest wskazaniem do odstawienia leków. W dniu badania należy zażyć wszystkie leki przyjmowane wcześniej terapii, w tym przeciwpadaczkowe u osób z epilepsją.

Na badanie należy zabrać ze sobą skierowanie oraz dotychczasową dokumentację medyczną. Czas rejestracji EEG trwa ok. 20 min., natomiast całe badanie, wraz z przygotowaniem zajmuje ok. 40 min.

Badanie EEG we śnie – przygotowanie do badania

Procedura rejestracji sygnału EEG w czasie snu jest taka sama jak w trakcie badania w czuwaniu. Różnica polega na zastosowaniu wcześniej u badanego dodatkowej stymulacji, czyli deprywacji snu. Ten efekt możemy uzyskać przez zachowanie czuwania (brak snu) przez całą noc poprzedzającą badanie. Pacjent po nieprzespanej nocy z łatwością zasypia, a zapis czynności bioelektrycznej mózgu odbywa się podczas snu. Z tego powodu na badanie należy zgłosić się w godzinach porannych. W przypadku badania EEG w domu Pacjent może dopasować godzinę badania do swojego naturalnego rytmu dobowego.

W przeddzień badania należy umyć głowę szamponem i nie stosować odżywek, lakierów i innych środków do stylizacji włosów. Przed badaniem nie należy pić alkoholu. Bezpośrednio przed badaniem należy zjeść lekki posiłek – zapis EEG nie może odbywać się na czczo.

Przed badaniem należy przygotować skierowanie oraz dotychczasową dokumentację medyczną i nie dokonywać zmian w przyjmowanych lekach. Standardowy czas rejestracji EEG w domu pacjenta trwa ok. 60 min., a całe badanie EEG około 90 min., natomiast w warunkach domowych istnieje także możliwość zapisu EEG przez 12 lub 24 godziny, a nawet technik może zrobić badanie Video EEG.

Kategorie: Blog