Umów wizytę u nas
facebook
google-maps

Kapilaroskopia – co to jest i gdzie wykonać?

Opublikowane przez Synapsa w dniu

W Synapsie, naszym wyspecjalizowanym ośrodku leczenia schorzeń neurologicznych i psychiatrycznych, rozumiemy znaczenie zaawansowanej diagnostyki w profilaktyce i leczeniu. Jednym z cennych narzędzi diagnostycznych jest kapilaroskopia, metoda pozwalająca na ocenę mikrokrążenia w najmniejszych naczyniach krwionośnych. Wyjaśniamy, na czym konkretnie polega badanie, kiedy należy je przeprowadzić i jak się do niego przygotować.

Na czym polega kapilaroskopia?

Kapilaroskopia to nieinwazyjne badanie mikroskopowe, które pozwala na bezpośrednią obserwację kapilar, czyli najmniejszych naczyń krwionośnych w skórze. Podczas badania specjalistyczna kamera rejestruje obraz kapilar znajdujących się najczęściej w okolicy paznokci. To bezbolesna i szybka metoda dostarczająca cennych informacji o stanie mikrokrążenia i ewentualnych zmianach patologicznych. Przebieg samego zabiegu jest prosty i bezpieczny. Pacjent umieszcza badaną część ciała, zazwyczaj opuszek palca, pod mikroskopem. Lekarz następnie aplikuje na skórę olejek lub żel, który zwiększa przejrzystość skóry, a tym samym ułatwia obserwację kapilar. W ciągu kilku minut możliwe jest uzyskanie obrazu naczyń i ocena ich kształtu, rozmiaru, a także przepływu krwi. Zwykle całe badanie trwa nie dłużej niż 15-20 minut, a jego wyniki mogą od razu zostać omówione z pacjentem.

Kapilaroskopia – wskazania do badania

Kapilaroskopia jest zalecana w diagnostyce wielu schorzeń, zwłaszcza tych związanych z zaburzeniami krążenia i chorobami autoimmunologicznymi. Lekarze mogą zlecić to badanie, gdy obserwują takie symptomy jak:

  • zimne kończyny,
  • zmiany barwy skóry,
  • opuchlizna,
  • bóle,
  • skurcze.

Jest również nieoceniona w diagnostyce i monitorowaniu takich schorzeń jak: reumatoidalne zapalenie stawów, twardzina układowa czy choroby Raynauda. Dodatkowo kapilaroskopia może być wykorzystywana do oceny efektywności leczenia w chorobach układowych, dostarczając informacji o postępie lub regresie zmian w naczyniach. W szczególności w przypadku pacjentów z chorobami naczyń, takimi jak cukrzyca, może pomóc we wczesnym wykrywaniu mikroangiopatii, zapobiegając poważnym powikłaniom. Dzięki swojej dokładności i nieinwazyjności kapilaroskopia stanowi cenne narzędzie w ręku lekarza, pomagając w diagnozowaniu, monitorowaniu i planowaniu leczenia wielu schorzeń.

Przygotowanie do kapilaroskopii

Przygotowanie do kapilaroskopii jest proste. Zalecamy unikanie silnych zmian temperatur oraz czynników mogących wpłynąć na krążenie w dniu badania, takich jak kofeina czy nikotyna. Dłonie powinny być czyste i wolne od lakieru do paznokci, aby zapewnić jak najlepszą jakość obrazu. Bezpośrednio przed badaniem warto zrelaksować się i ogrzać dłonie, aby naczynia krwionośne były dobrze widoczne. Ponadto pacjenci powinni poinformować lekarza o wszelkich przyjmowanych lekach, które mogą wpłynąć na krążenie lub obraz kapilar, takich jak leki rozszerzające naczynia. Umożliwia to uzyskanie jeszcze dokładniejszych i wiarygodniejszych wyników badania.

Kapilaroskopia w Synapsie

W Synapsie łączymy zaawansowaną diagnostykę z indywidualnym podejściem do każdego pacjenta. Nasz zespół specjalistów, w tym kardiologów, reumatologów, dietetyków i neurologów, oferuje szeroki zakres badań i terapii. Jesteśmy dumni z naszego zaangażowania w kompleksową opiekę nad pacjentami w każdym wieku, od dzieci po dorosłych. Nasza oferta diagnostyczna, w tym kapilaroskopia, pozwala na szybką i dokładną ocenę stanu zdrowia, co jest kluczowe w efektywnym leczeniu i profilaktyce. Zapraszamy do kontaktu i skorzystania z naszych usług.

Kategorie: Blog