Umów wizytę u nas
facebook
google-maps

Migrena w pytaniach i odpowiedziach

Opublikowane przez Synapsa w dniu

Migrena: Najczęściej zadawane pytania i odpowiedzi

Migrena jest przewlekłą chorobą neurologiczną, która dotyka miliony ludzi na całym świecie. Choć jest to schorzenie dobrze zdiagnozowane i badane, pacjenci często mają wiele pytań na temat migreny, jej przyczyn, objawów i leczenia. W niniejszym artykule postaramy się odpowiedzieć na najczęściej zadawane pytania dotyczące migreny.

1. Co to jest migrena?

Migrena to rodzaj bólu głowy, który jest zazwyczaj silniejszy i bardziej uciążliwy niż zwykły ból głowy, taki jak migrena napięciowa. Jest to przewlekłe schorzenie neurologiczne charakteryzujące się nawracającymi napadami bólu głowy, które mogą trwać od kilku godzin do kilku dni. Migrena może być bardzo uciążliwa i wpływać negatywnie na codzienne życie pacjenta.

2. Jakie są przyczyny migreny?

Przyczyny migreny nie są w pełni zrozumiane, ale istnieją pewne czynniki ryzyka i teorie. Genetyka odgrywa ważną rolę, ponieważ migrena często dziedziczy się w rodzinach. Jeśli jeden z rodziców cierpi na migrenę, istnieje większe ryzyko, że dziecko również będzie miało skłonność do tego schorzenia. Jednak nie jest to jedyny czynnik wpływający na wystąpienie migreny.

Innymi czynnikami ryzyka migreny są zmiany hormonalne, stres, dieta, zmiany pogody oraz pewne pokarmy i substancje chemiczne. U niektórych pacjentów migrena może być wywoływana przez określone czynniki, takie jak alkohol, kofeina czy nieprawidłowy sen. Istnieją również teorie sugerujące, że migrena może być związana z nieprawidłowościami w układzie nerwowym oraz zaburzeniami w obrębie mózgu.

3. Jakie są główne objawy migreny?

Głównymi objawami migreny są:

 • Silny ból głowy, zazwyczaj jednostronny i pulsujący. Ból ten może być tak intensywny, że uniemożliwia normalne funkcjonowanie pacjenta.
 • Nudności i wymioty. W trakcie napadu migreny pacjenci często doświadczają mdłości i mogą wymiotować.
 • Nadwrażliwość na światło (fotofobia) i dźwięk (fonofobia). Pacjenci z migreną często unikają jasnego światła i głośnych dźwięków, ponieważ mogą one nasilać ból głowy.
 • Aura (w około 1/4 przypadków) – towarzyszący migrenie zaburzenia wzroku, mowy lub czucia. Aura migrenowa może występować przed pojawieniem się bólu głowy i może trwać od kilku minut do godziny. Pacjenci mogą doświadczać migotania świateł, rozmycia widzenia, trudności w mówieniu lub mrowienia w kończynach.

Warto zaznaczyć, że objawy migreny mogą być bardzo różne u różnych pacjentów. Nie wszystkie osoby cierpiące na migrenę doświadczają aury, a intensywność bólu i inne objawy mogą się znacząco różnić.

4. Jak diagnozuje się migrenę?

Diagnoza migreny opiera się głównie na wywiadzie medycznym i opisie objawów pacjenta. Lekarz przeprowadza dokładne badanie neurologiczne oraz badań fizycznych w celu wykluczenia innych przyczyn bólów głowy, takich jak migrena napięciowa, klastry czy choroby neurologiczne. Pacjent musi dokładnie opisać charakter bólu głowy, jego nasilenie, częstotliwość występowania oraz ewentualne czynniki wyzwalające. Ważne jest również, aby lekarz poznał historię rodzinną pacjenta, ponieważ migrena często ma podłoże genetyczne.

W niektórych przypadkach lekarz może zlecić dodatkowe badania obrazowe, takie jak tomografia komputerowa lub rezonans magnetyczny głowy, aby wykluczyć inne poważne schorzenia, takie jak guzy mózgu czy krwotoki.

5. Jak leczyć migrenę?

Leczenie migreny może być zarówno farmakologiczne, jak i niemedyczne. Wybór terapii zależy od nasilenia migreny, częstotliwości występowania napadów oraz indywidualnych potrzeb pacjenta. Istnieje wiele dostępnych opcji leczenia, które mogą znacząco poprawić jakość życia osób cierpiących na migrenę.

a) Leczenie farmakologiczne:
 • Leki przeciwbólowe: W przypadku łagodnej migreny często wystarczają leki dostępne bez recepty, takie jak paracetamol czy niesteroidowe leki przeciwzapalne. W cięższych przypadkach lekarz może przepisać silniejsze leki przeciwbólowe.
 • Triptany: Triptany są specjalnym rodzajem leków przeciwbólowych przeznaczonych do leczenia migreny. Działają one na receptory serotoninowe w mózgu i pomagają zmniejszyć ból oraz objawy towarzyszące migrenie, takie jak mdłości i wymioty. Triptany są dostępne w różnych formach, w tym w tabletkach, zastrzykach i sprayach do nosa.
 • Leki profilaktyczne: Osoby cierpiące na częste i nasilone migreny mogą wymagać leków profilaktycznych, które mają na celu zmniejszenie częstotliwości i nasilenia napadów. Są to zazwyczaj leki przeciwpadaczkowe, leki przeciwdepresyjne, beta-blokery lub inne leki, które wpływają na układ nerwowy.
 • Botox: Botulinum toxin (Botox) jest stosowany w leczeniu przewlekłej migreny, zwłaszcza u osób, u których inne terapie nie przynoszą efektów. Iniekcje Botoxu podawane są co około 12 tygodni i pomagają zmniejszyć częstotliwość napadów migreny.
b) Niemedyczne podejścia:
 • Unikanie wyzwalaczy migreny: Pacjenci z migreną często uczą się rozpoznawać czynniki wyzwalające napady bólu głowy i starają się ich unikać. To może obejmować zmianę diety, eliminację potencjalnych alergenów, ograniczenie stresu oraz utrzymanie regularnego rytmu snu.
 • Terapia behawioralna: Terapia behawioralna może pomóc pacjentom radzić sobie z bólem i objawami migreny poprzez naukę technik relaksacyjnych, biofeedback oraz radzenia sobie ze stresem.
 • Modyfikacja stylu życia: Zdrowy styl życia, który obejmuje regularną aktywność fizyczną, zdrową dietę i unikanie substancji, które mogą wywoływać migreny, może znacząco wpłynąć na kontrolę nad chorobą.
6. Jakie są wyzwalacze migreny?

Wyzwalacze migreny mogą się różnić w zależności od pacjenta, ale niektóre powszechne czynniki obejmują:

 • Stres i napięcie: Stres jest jednym z najczęstszych wyzwalaczy migreny. Osoby, które doświadczają dużego stresu, mogą być bardziej podatne na napady bólu głowy.
 • Pewne pokarmy: Niektóre pokarmy i napoje mogą wywoływać migrenę u niektórych osób. Typowymi wyzwalaczami są sery, czekolada, alkohol, kofeina oraz produkty zawierające sztuczne substancje konserwujące (np. glutaminian sodu).
 • Zmiany hormonalne: U niektórych kobiet migrena może być związana z cyklem menstruacyjnym. Napady migreny często nasilają się przed lub w trakcie miesiączki.
 • Zmiany pogody: Nagłe zmiany ciśnienia atmosferycznego, burze, silny wiatr i zmiany temperatury mogą wpływać na wystąpienie migreny u niektórych osób.
 • Brak snu lub nieprawidłowy sen: Niewłaściwa ilość snu lub nieregularny sen może zwiększać ryzyko wystąpienia migreny.

Warto zaznaczyć, że wyzwalacze migreny mogą być bardzo indywidualne, dlatego istotne jest prowadzenie dziennika migrenowego, w którym pacjent może rejestrować wystąpienie migreny i ewentualne czynniki poprzedzające napad.

7. Czy migrena jest uleczalna?

Migrena nie jest uleczalna, ale można ją skutecznie kontrolować za pomocą leczenia farmakologicznego i niemedycznego. Wielu pacjentów jest w stanie znacząco poprawić jakość swojego życia, stosując odpowiednie terapie. Leczenie migreny jest jednak procesem długotrwałym, który wymaga współpracy z lekarzem i regularnej opieki medycznej.

Leki przeciwbólowe pomagają złagodzić ból w trakcie napadu migreny, a triptany oraz leki profilaktyczne mogą zmniejszyć częstotliwość i nasilenie napadów. Terapie niemedyczne, takie jak terapia behawioralna i modyfikacja stylu życia, również odgrywają istotną rolę w kontrolowaniu migreny.

8. Czy migrena zwiększa ryzyko innych schorzeń?

Migrena może zwiększać ryzyko wystąpienia niektórych innych schorzeń, co jest istotne zarówno dla pacjentów, jak i lekarzy. Niektóre związane z migreną ryzyko obejmuje:

 • Depresję: Osoby cierpiące na migrenę mają większe ryzyko wystąpienia depresji. Ból i ograniczenia w codziennym życiu związane z migreną mogą negatywnie wpływać na samopoczucie psychiczne.
 • Lęk: Lęk to kolejne zaburzenie psychiczne, które może wystąpić u pacjentów z migreną. Stałe obawy o kolejny napad bólu głowy mogą prowadzić do lęku i niepokoju.
 • Problemy sercowo-naczyniowe: Istnieje pewne powiązanie między migreną a niektórymi schorzeniami sercowo-naczyniowymi, takimi jak migotanie przedsionków. Osoby cierpiące na migrenę powinny monitorować swoje serce i regularnie konsultować się z lekarzem kardiologiem.

Dlatego ważne jest, aby pacjenci z migreną prowadzili regularną opiekę medyczną i konsultowali się z lekarzem w przypadku wystąpienia innych objawów lub schorzeń. Leczenie migreny nie ogranicza się tylko do kontrolowania bólu głowy, ale również do dbania o ogólną kondycję zdrowotną pacjenta.

Podsumowanie

Migrena to przewlekła choroba neurologiczna, która wpływa na jakość życia wielu ludzi. Choć nie jest uleczalna, można ją skutecznie kontrolować odpowiednim leczeniem i modyfikacją stylu życia. Pacjenci powinni konsultować się z lekarzem, aby uzyskać odpowiednie wsparcie i leczenie, dostosowane do swoich indywidualnych potrzeb. Warto również być świadomym czynników wyzwalających migrenę i unikać ich, aby zmniejszyć ryzyko wystąpienia napadów bólu głowy. Regularna opieka medyczna i świadomość związków między migreną a innymi schorzeniami są kluczowe dla utrzymania zdrowia pacjentów i minimalizowania negatywnego wpływu migreny na ich życie.

Kategorie: Blog