Umów wizytę u nas
facebook
google-maps

Migrena

Opublikowane przez Synapsa w dniu

Migrena to poważna choroba neurologiczna, która objawia się nawracającymi, silnymi bólami głowy. To więcej niż zwykłe bóle głowy. Migrena może wpływać na zdolność osoby do funkcjonowania, a tym samym może prowadzić do obniżenia jakości życia.

Istnieją różne rodzaje migreny, w tym migrena z aurą, która poprzedza ból głowy, oraz migrena bez aury.

Objawy migreny
Objawy mogą różnić się między pacjentami, ale najczęściej występujące to:
  1. Intensywny ból jednostronny – pulsujący lub tępy.
  2. Nudności i wymioty.
  3. Wrażliwość na światło, dźwięk i zapachy.
  4. Przypadki mogą trwać od kilku godzin do nawet kilku dni.
Przyczyny migreny

Przyczyna wciąż nie jest w pełni poznana, ale wiadomo, że odgrywają rolę czynniki genetyczne i środowiskowe. Migrena występuje, gdy dochodzi do aktywacji nerwu trójdzielnego, uwalniania neuroprzekaźników i zapalenia opon mózgowych. Czynniki wywołujące migreny to m.in. stres, zmiany hormonalne, brak snu, pewne pokarmy, zmiany pogody i bodźce sensoryczne.

Leczenie migreny

Leczenie można podzielić na doraźne łagodzenie objawów i profilaktykę zmniejszającą częstotliwość ataków. Doraźne leki przeciwbólowe, takie jak niesteroidowe leki przeciwzapalne, mogą pomóc w łagodzeniu bólu. W przypadkach bardziej zaawansowanych stosuje się leki zwane tryptanami, które zwężają naczynia krwionośne.

Profilaktyka migreny

Profilaktyka opiera się na regularnym przyjmowaniu leków, takich jak beta-blokery, leki przeciwpadaczkowe, antydepresanty, które pomagają zmniejszyć częstotliwość i nasilenie ataków. Innym obiecującym podejściem są nowe leki, takie jak przeciwciała monoklonalne, które blokują białko CGRP związane z migreną.

Dla wielu pacjentów zmiana stylu życia może także pomóc w zarządzaniu migreną. Regularny sen, unikanie wyzwalaczy takich jak stres, niezdrowe jedzenie czy brak aktywności fizycznej, mogą przynieść ulgę.

Jeśli cierpisz na migrenę, ważne jest, aby skonsultować się z lekarzem, który postawi diagnozę i zaproponuje odpowiednie leczenie. Każdy przypadek migreny jest inny, dlatego indywidualne podejście jest kluczowe w radzeniu sobie z tą chorobą. Pamiętaj, że istnieją skuteczne metody leczenia, które pomogą Ci poprawić jakość życia i zmniejszyć częstotliwość ataków migreny.

Kategorie: Blog