Umów wizytę u nas
facebook
google-maps

Omdlenie

Opublikowane przez Synapsa w dniu

Co to jest omdlenie?

Omdlenia stanowią duże wyzwanie kliniczne w diagnostyce przyczyn utrat przytomności ze względu na wiele cech wspólnych z napadami padaczkowymi. Zarówno w napadach padaczkowych z zaburzeniami świadomości, jak i w omdleniach mogą występować: całkowita lub częściowa niepamięć incydentu, nagły początek, zaburzenia kontaktu, krótki czas trwania, podobne objawy występujące w czasie kolejnych incydentów u tego samego pacjenta, dreszcze, uczucie lęku, zawroty głowy, ruchy gałek ocznych ku górze, krótkie automatyzmy, urazy (z wyjątkiem bocznego przygryzienia języka), oddawanie moczu, wysokie stężenie prolaktyny i drgawki.

Zarówno w omdleniach, jak i napadach padaczkowych mogą występować objawy naprowadzające na niewłaściwe rozpoznanie. Objawy w omdleniach, które upodabniają je do napadów padaczkowych, to drgawki występujące w ponad połowie przypadków omdleń, prężenia – również w połowie przypadków, oddanie moczu, przedłużające się splątanie imitujące splątanie ponapadowe. Objawy przedłużającego się splątania mogą być rezultatem przymusowej pionizacji po omdleniu, omdleń będących skutkiem zaburzeń rytmu serca (zespół Morgagniego-Adamsa-Stokesa [MAS]) oraz urazów głowy w wyniku upadku podczas omdleń.

Również przebieg napadów padaczkowych może klinicznie przypominać inne schorzenia. Przykładami takiej „mimikry” klinicznej mogą być: napady padaczkowe, w przebiegu których nie występują drgawki, ogniskowe napady padaczkowe bez towarzyszących zaburzeń świadomości, napady padaczkowe z towarzyszącymi zaburzeniami pracy serca, napady ogniskowe z płata czołowego z szybkim powrotem świadomości, napady z płata czołowego z gwałtownymi objawami ruchowymi.

Objawy omdlenia

Czynnikami, które ułatwiają odróżnienie omdleń od napadów padaczkowych, są elementy wywiadu dotyczące incydentów napadowych. Okoliczności związane z prowokowaniem napadów naczyniopochodnych to: strach, emocje, silny ból, wysiłek fizyczny, przykry zapach, defekacja, oddanie moczu, kaszel, przebywanie w dusznym lub zatłoczonym pomieszczeniu, długotrwałe przebywanie w pozycji pionowej, szybka pionizacja ciała, mała ilość spożywanych płynów w ciągu dnia, wystąpienie incydentu przed pierwszym posiłkiem w ciągu dnia lub po spożyciu obfitego posiłku. Incydenty omdleń zwykle występują w ciągu dnia. Należy jednak zwrócić uwagę na incydenty występujące w nocy, ponieważ są czasami związane z gwałtowną pionizacją, do której dochodzi podczas wstawania z łóżka.

Do czynników prowokujących napady padaczkowe należą z kolei: stres, zmęczenie, nieprzespana noc, alkohol, gorączka, choroby infekcyjne oraz miesiączka. Mogą one pojawić się zarówno w dzień, jak i w nocy. Istnieją przypadki napadów padaczkowych występujących w określonej fazie snu albo pojawienie się napadów nie jest związane z określoną pozycją ciała. Istnieje odrębna grupa padaczek odruchowych, w których określony czynnik pro¬wadzi do występowania napadów padaczkowych. Należą do nich: stymulacja bodźcami świetlnymi, padaczka czytania, a także inne bodźce takie, jak: kontakt z gorącą wodą, mycie zębów, ruch, przestrach, nagły dźwięk.

Objawy zwiastujące omdlenie

Kolejną grupą objawów ułatwiających różnicowanie napadów padaczkowych i omdleń są objawy poprzedzające wystąpienie incydentu napadowego, tzw. aura. Objawami poprzedzającymi omdlenia mogą być: nudności, nadmierna potliwość, osłabienie, zamglenie widzenia lub słyszenia czy uczucie kołatania serca. Napady padaczkowe mogą być poprzedzone również występowaniem takich objawów, jak: dolegliwości epigastryczne, zawroty głowy, lęk oraz déjà vu. Objawy te mogą być objęte niepamięcią. Zarówno w napadach padaczkowych, zwłaszcza uogólnionych, jak i w omdleniach, incydenty mogą też nie być poprzedzone żadnymi objawami zapowiadającymi.

Jak wygląda omdlenie?

Może być to zaburzenia oddychania – w tym występowanie bezdechów lub oddechu charczącego – pojawiające się w przypadku napadów padaczkowych uogólnionych, zwłaszcza toniczno-klonicznych, rzadko natomiast w przebiegu omdlenia. Zabarwienie powłok skórnych w czasie trwania incydentów napadowych może być również pomocne w ich różnicowaniu. W omdleniach zwykle dochodzi do zblednięcia, a podczas napadu padaczkowego uogólnionego, zwłaszcza przedłużającego się, powłoki skórne ulegają zasinieniu. Możliwe jest jednak występowanie zaczerwienienia powłok skórnych zarówno w przypadku omdlenia w przebiegu zaburzeń rytmu pracy serca, jak i napadu padaczkowego uogólnionego.

W napadach padaczkowych i w omdleniach mogą występować automatyzmy ruchowe. W przeciwieństwie do napadów padaczkowych, gdzie automatyzmy mogą mieć charakter rozbudowany i przypominać niekiedy sekwencje ruchów dowolnych, automatyzmy w omdleniach są krótkie i izolowane.

Pacjent po omdleniu, które trwa kilka sekund do kilku minut, szybko odzyskuje świadomość i orientację. Może jednak czuć się osłabiony oraz mieć (ale rzadko) zaburzenia rytmu pracy serca. U niektórych pacjentów mogą występować objawy przedłużającego się splątania. W odróżnieniu od powyższego opisu, osoba po przebytym napadzie padaczkowym, który zwykle trwa do trzech minut, pozostaje splątana, senna, czasem pobudzona. W przypadku napadów padaczkowych z ogni¬skiem w płacie czołowym następuje szybkie odzyskanie świadomości, bez występującego okresu splątania ponapadowego.

 

Tabela 1. Najczęstsze przyczyny kardiogenne utrat przytomności

Etiologia Odsetek
Neurokardiogenne36 (29,03)
Zespół chorego węzła zatokowego13 (10,48)
Zaawansowany blok przedsionkowo-komorowy15 (12,9)
Tachyarytmia nadkomorowa5 (4,03)
Tachyarytmia komorowa7 (5,64)
Ostry zespół wieńcowy8 (6,45)
Zwężenie aorty4 (3,22)
Kardiomiopatia przerostowa3 (2,41)
Nadwrażliwość tętnicy szyjnej1 (0,80)
Zespół Brugadów2 (1,61)
Rozwarstwienie aorty3 (2,41)
Zator tętnicy płucnej2 (1,61)
Krwotok wewnątrzczaszkowy5 (4,03)
Nieznana20 (16,12)

 

 

Tabela 2. Diagnostyka kardiologiczna i neurologiczna utrat przytomności

Diagnostyka kardiologiczna Diagnostyka neurologiczna
EKGEEG
Monitorowanie EKGBadanie wideometryczne
Echo sercaBadania neuroobrazujące
Masaż zatoki szyjnejOcena psychologiczna
Test pochyleniowy

 

 

Tabela 3. Różnicowanie omdlenia i napadu padaczkowego

Objawy Omdlenie Napad padaczkowy
Czynnik wyzwalający (pozycja, emocje, próba Valsalvy)CzęstoRzadko
Pocenie sięCzęstoRzadko
NudnościCzęstoRzadko
AuraRzadkoCzęsto
Bladość powłokCzęstoRzadko
SinicaRzadkoCzęsto
Utrata przytomności<20 s>60 s
AutomatyzmyOkazjonalnieCzęsto
Boczne przygryzienie językaRzadkoCzęsto
ŚlinotokRzadkoCzęsto
RuchyPojedyncze kloniczne lub zrywania miokloniczne, ewentualnie krótkotrwały skurcz tonicznyPrzedłużona faza toniczna, rytmiczne ruchy kloniczne
Czas trwania<15 s30-120 s
SplątanieRzadkie, <30 sCzęste, kilka minut lub dłużej
Rozsiane bóle mięśnioweRzadkie, krótkotrwałe, najczęściej ramion, klatki piersiowejCzęste, trwające godziny, dni
Podwyższone stężenie kinazy kreatynowej (CK) we krwiRzadkoCzęsto

 

 

Tabela 4. Algorytm różnicowania napadu padaczkowego i omdlenia

Objaw Wartość
Przygryziony język2
Déjà vu lub jamais vu1
Stres emocjonalny związany z utratą przytomności1
Zawroty głowy w trakcie incydentu1
Niezmienna, nienaturalna pozycja ciała, ruchy kończyn lub niepamięć zdarzenia1
Zaburzenia orientacji po incydencie1
Zawroty głowy−2
Poty poprzedzające incydent−2
Incydent związany z przedłużonym przebywaniem w pozycji siedzącej lub stojącej−2

 

Podsumowanie cech różnicujących omdlenie z napadem padaczkowym przedstawiono w tabeli nr 3. W tabeli nr 4 zaprezentowano algorytm ułatwiający różnicowanie napadu padaczkowego i omdlenia za pomocą skali punktowej, zaproponowany w 2006 r. przez McKeona, Vaughana i Delanty’ego*.

Zgodnie z proponowaną oceną, z czułością i specyficznością wynoszącą 94%, jeżeli po zsumowaniu punktacji wynikającej z obecności u danego pacjenta wymienionych w tabeli objawów, wynik wyniesie ≥1 – incydent napadowy można zakwalifikować jako napad padaczkowy. Gdy łączny wynik wyniesie <1, to incydent powinien zostać rozpoznany jako omdlenie.

Powyższy tekst powstał w oparciu o artykuł Piotra Boguckiego pt. „Diagnostyka różnicowa incydentów napadowych”, w periodyku medycznym „Neurologia po Dyplomie” (Lipiec 2022, nr 4, tom 17, ISSN 1734-8668).

 

Kategorie: Blog