Umów wizytę u nas
facebook
google-maps

TILT-TEST

Opublikowane przez Synapsa w dniu

Test pochyleniowy (TILT-test) to medyczny test diagnostyczny, który ma na celu ocenę reakcji organizmu na zmiany położenia ciała, zwłaszcza podczas przejścia z pozycji leżącej lub siedzącej do pozycji stojącej. Jest również nazywany testem kipnięcia, testem wstrząsu ortostatycznego lub testem ortostatycznego obciążenia.

Podczas tego testu osoba poddawana badaniu jest monitorowana w trzech różnych pozycjach: leżącej, siedzącej i stojącej. Zazwyczaj wykonuje się go w celu diagnozowania potencjalnych problemów związanych z regulacją układu krążenia, takich jak omdlenia, zwłaszcza te spowodowane nagłymi zmianami pozycji ciała.

TILT-test jest wykonywany w sytuacjach, gdy pacjent doświadcza nawracających omdleń lub utraty przytomności, a lekarz podejrzewa, że może to być związane z zaburzeniami regulacji układu krążenia.

 

Przykładowe sytuacje, w których może być wykonywany TILT-test

Nawracające omdlenia: Jeśli pacjent cierpi na nawracające epizody omdleń lub traci przytomność po nagłej zmianie pozycji ciała, test może pomóc ustalić przyczynę tych epizodów.

Niedociśnienie ortostatyczne: Osoby cierpiące na niedociśnienie ortostatyczne mogą doświadczać spadku ciśnienia krwi w momencie przejścia z leżącej lub siedzącej pozycji do pozycji stojącej. TILT-test może pomóc potwierdzić to zaburzenie.

Zaburzenia autonomicznego układu nerwowego: Osoby z zaburzeniami regulacji układu autonomicznego, takimi jak zespół niewłaściwego wydalania hormonu antydiuretycznego (SIADH) lub zespół posturalnego tachykardia (POTS), mogą doświadczać reakcji na zmiany pozycji ciała. TILT-test może pomóc w diagnozowaniu tych zaburzeń.

 

Podczas TILT-testu pacjent jest ściśle monitorowany, a zmiany w ciśnieniu krwi, tętnie, częstości rytmu serca i objawy kliniczne są rejestrowane w trakcie zmiany pozycji ciała. Dzięki temu lekarz może ocenić, jak organizm reaguje na zmiany położenia i czy istnieją nieprawidłowości w regulacji układu krążenia.

Warto podkreślić, że TILT-test jest procedurą medyczną, która powinna być przeprowadzana przez wykwalifikowany personel medyczny, a pacjent powinien być odpowiednio przygotowany do badania, aby uniknąć ewentualnych komplikacji.

 

Jak przygotować się do badania?

Przygotowanie się do TILT-testu jest ważne, aby uzyskać dokładne wyniki badania i minimalizować ryzyko ewentualnych problemów podczas testu. Oto kilka kroków, które warto wziąć pod uwagę przed przystąpieniem do TILT-testu:

  1. Konsultacja lekarska: Przed podjęciem decyzji o wykonaniu TILT-testu, skonsultuj się z lekarzem. To on oceni, czy jest to odpowiednie badanie w Twoim przypadku i czy nie ma żadnych przeciwwskazań do jego przeprowadzenia.
  2. Przyjmowanie leków: Skonsultuj się z lekarzem odnośnie leków, które przyjmujesz. Niektóre leki, takie jak leki na ciśnienie krwi lub leki wpływające na układ krążenia, mogą wpłynąć na wyniki TILT-testu. Lekarz może zalecić wstrzymanie przyjmowania pewnych leków przed badaniem.
  3. Prowadzenie dziennika: Jeśli doświadczasz nawracających epizodów omdleń lub problemów związanych z reakcją na zmianę pozycji ciała, prowadzenie dziennika może pomóc lekarzowi zrozumieć, kiedy i jakie objawy występują. To może pomóc w dostosowaniu planu badania.
  4. Zjedzenie posiłku: Przed badaniem warto zjeść lekki posiłek, ale nie spożywać zbyt obfitych posiłków. To może pomóc w uniknięciu uczucia głodu lub przesytu podczas badania. Ostatni posiłek należy przyjąć maksymalnie 4 godziny przed badaniem, natomiast napoje należy odstawić maksymalnie 2 godziny przed badaniem.
  5. Hydratacja: Ważne jest, aby być odpowiednio nawodnionym przed badaniem. Picie wody w umiarkowanych ilościach może pomóc w uniknięciu odwodnienia podczas testu.
  6. Komfortowe ubranie: Wybierz wygodne ubranie, które pozwoli Ci swobodnie się poruszać i nie będzie krępować ruchów podczas testu. Pamiętaj, że podczas badania będziesz monitorowany, więc ubranie nie powinno także utrudniać dostępu do Twojego ciała.
  7. Unikanie alkoholu i kofeiny: Unikaj spożywania alkoholu i kofeiny przed badaniem, ponieważ mogą one wpływać na układ krążenia i wyniki testu.

 

Jeśli masz jakiekolwiek pytania dotyczące przygotowania do TILT-testu, nie krępuj się pytać swojego lekarza. To on najlepiej doradzi Ci, jak się przygotować, biorąc pod uwagę Twoje indywidualne okoliczności zdrowotne.

Pamiętaj!

TILT-test to medyczne badanie, które powinno być przeprowadzane pod nadzorem wykwalifikowanego personelu medycznego. Przed podjęciem decyzji o badaniu, skonsultuj się z lekarzem i postępuj zgodnie z jego zaleceniami.

 

Kategorie: Blog