Umów wizytę u nas
facebook
google-maps

Badanie EEG dla dzieci

Jest potrzebne do pełnej diagnostyki pracy mózgu dzieci oraz oceny ich rozwoju i dojrzałości. Powinno być wykonywane okresowo również u dzieci i młodzieży uprawiających sporty i podatnych na urazy głowy takich jak boks, czy kick-boxing.

Wskazaniami do badania EEG u dzieci jest diagnostyka incydentów występujących w sposób napadowy, takich jak: napady padaczkowe i drgawki, bóle głowy, migrena z aurą, napady rzekomopadaczkowe, utraty przytomności, zwłaszcza u pacjentów po przebytych urazach głowy, neuroinfekcjach, operacjach mózgu, u pacjentów z guzami mózgu czy też rzadko występujących u dzieci udarów mózgu.

Badanie EEG wykonywane jest również w diagnostyce zaburzeń świadomości, zaburzeń rozwoju, zaburzeniach snu, zaburzeniach zachowania, pamięci, uwagi, zaburzeniach psychicznych, m.in. lękowych i urojeniowych. Podobnie, jak u osób dorosłych, EEG znajduje, zastosowanie w diagnostyce zaburzeń występujących w przebiegu chorób endokrynologicznych, metabolicznych, chorób neurozwyrodnieniowych i zatruć.

Obecnie rośnie znaczenie badania EEG w diagnostyce zaburzeń rozwojowych dzieci, w tym: ADHD, autyzmu, specyficznych zaburzeniach uczenia się, w zaburzeniach słuchu i wzroku, a także w padaczkach i zespołach padaczkowych.

Badanie EEG wykonywane jest według Standardów Polskiego Towarzystwa Neurofizjologii Klinicznej, u dzieci w czuwaniu z aktywacjami lub we śnie. Wyniki zawsze ocenia neurofizjolog z certyfikatem opisywania badań EEG.

Przed badaniem prosimy nie odstawiać żadnych leków przyjmowanych przewlekle i zażywać je o tej samej porze co w dniu, kiedy badanie EEG nie jest wykonywane.

Badanie EEG w trakcie snu

Badanie dzieci młodszych wykonuje się w czasie snu, a u starszych – w czuwaniu. Badanie EEG przeprowadza się na łóżku, ze zwilżonymi czujnikami przymocowanymi do głowy. Na polecenie badającego pacjent otwiera oczy, oddycha głęboko przez usta lub nos. Na chwilę włączana jest lampa emitująca światło pulsacyjne (stroboskop). Wyniki testu rejestrowane są na komputerze. Badanie EEG zajmuje do 50 min.

Zalecenia przed badaniem

Zależy nam na bezstresowym przebiegu badania u najmłodszych. Prosimy zabrać z dzieckiem jedzenie i picie, ulubioną poduszkę lub maskotkę. W trakcie badania opiekun może towarzyszyć badanemu dziecku, aby zapewnić mu poczucie bezpieczeństwa.

Jeśli pacjent nie jest w stanie spokojnie leżeć i wykonywać poleceń badającego, prosimy nas poinformować o tym podczas umawiania wizyty.

  • W przeddzień badania należy umyć dziecku głowę szamponem i nie stosować odżywek do włosów.
  • Bezpośrednio przed badaniem należy podać dziecku lekki posiłek – badanie nie może odbywać się na czczo.
  • Na badanie prosimy zabrać ze skierowanie oraz dotychczasową dokumentację medyczną dziecka.
  • Rano przed badaniem EEG nie powinno się wykonywać u dziecka innych badań laboratoryjnych, które powodują lęk czy niepokój.

Jak przygotować dziecko do badania EEG we śnie:

  • W przeddzień badania należy umyć dziecku głowę szamponem i nie stosować odżywek do włosów.
  • Należy dziecko położyć wcześniej spać, przesunąć czas karmienia, obiadu, aby ułatwić dziecku zaśnięcie w gabinecie podczas badania EEG. Najlepiej przynieść z sobą jedzenie i picie do podania dziecku na miejscu. Po posiłku dziecko łatwiej zasypia.
  • Należy stosować tzw. metodę stopniowanego pozbawienia snu nocnego w zależności od wieku dziecka:
    • Dziecko starsze niż 12 lat nie śpi całą noc poprzedzającą badanie, pod nadzorem osoby dorosłej, która również nie śpi – razem bawią się, grają, są aktywni ruchowo – oglądanie telewizji lub siedzenie przed komputerem może powodować niepożądane zaśnięcie.
    • Dziecko w wieku 8-12 lat śpi tylko 4 godziny, np. między godziną 23:00 a 3:00, potem czuwa pod opieką dorosłego – wskazówki jak wyżej.
    • Dziecko w wieku poniżej 8 lat śpi tylko 6 godzin, np. między godziną 24:00 a 6:00, potem czuwa pod opieką dorosłego – wskazówki jak wyżej.
    • Młodsze dziecko w wieku poniżej 3 lat śpi w nocy 8 godzin i najlepiej zapisać je na badanie w godzinach popołudniowej drzemki.
    • Niemowlę lub noworodek – prosimy o ustawienie karmienia np. piersią tak, aby w gabinecie można było dziecko nakarmić dopiero po założeniu czujników na główkę, po przewinięciu usypiamy dziecko.
    • W czasie podróży z domu do przychodni dziecko nie może zasnąć. Zmęczone i senne, po założeniu czujników na główkę otrzymuje posiłek i przygotowywane jest do snu. Zabieg prowadzony jest w towarzystwie rodziców przy zgaszonym świetle. Po jego zakończeniu dziecko może dokończyć drzemkę. Badanie zajmuje ok. 60 min.