Umów wizytę u nas
facebook
google-maps

Jak przygotować się do badania EEG

Opublikowane przez Synapsa w dniu

Zaburzenia snu, urazy głowy, padaczka, utraty przytomności to wskazania do badania EEG. W jego trakcie, przy pomocy elektrod przymocowanych do powierzchni głowy, badane są czynności bioelektryczne mózgu. Zapis fal elektrycznych o różnej częstotliwości pochodzących z neuronów kory mózgowej interpretuje następnie lekarz prowadzący. Badanie EEG przez niektórych nazywane jest EEG głowy.

Badanie EEG - przychodnia neurologiczna Synapsa

Ogólne zalecenia przed badaniem

Przed badaniem prosimy o przekazanie nam wszelkich informacji o stanie zdrowia pacjenta, przebytych urazach głowy, chorobach przewlekłych, zażywanych lekach, a także przyczyn wykonywania badania, by lekarz przeprowadzający ocenę zapisu EEG mógł właściwie go zinterpretować. Prosimy poinformować nas również, czy badany cierpi na zaburzenia psychiczne, np. choroby Alzheimera lub Parkinsona. Przed badaniem prosimy nie odstawiać żadnych leków przyjmowanych przewlekle, ani nie dokonywać z mian dawek w przyjmowanych lekach, które wpływają na aktywność mózgu. W dniu badania należy być wyspanym, spożyć lekki posiłek i nie pić alkoholu.

Badanie EEG w czuwaniu – przygotowanie do badania

Badanie wykonywane jest u pacjenta, który leży z elektrodami przymocowanymi do powierzchni głowy. W przeddzień badania należy umyć głowę szamponem i nie stosować odżywek oraz lakierów do włosów. Niezależnie od wieku pacjenta badanie nie jest wskazaniem do odstawienia leków. W dniu badania należy zażyć wszystkie leki przyjmowane wcześniej terapii, w tym przeciwpadaczkowe u osób z epilepsją.

Na badanie należy zabrać ze sobą skierowanie oraz dotychczasową dokumentację medyczną. Czas rejestracji EEG trwa ok. 20 min., natomiast całe badanie, wraz z przygotowaniem zajmuje ok. 40 min.

Badanie EEG we śnie – przygotowanie do badania

Procedura rejestracji sygnału EEG w trakcie snu jest taka sama, jak podczas badania w czuwaniu. Różnica polega na zastosowaniu wcześniej u badanego dodatkowej stymulacji, czyli deprywacji snu. Uzyskuje się taki efekt poprzez zachowanie czuwania (brak snu) przez całą noc poprzedzającą badanie. Pacjent po nieprzespanej nocy z łatwością zasypia, a zapis czynności bioelektrycznej mózgu odbywa się podczas snu. Z tego powodu na badanie należy zgłosić się w godzinach porannych.

W przeddzień badania należy umyć głowę szamponem nie stosując odżywek oraz lakierów do włosów. Nie należy pić alkoholu. Następnie wieczorem pacjent nie kładzie spać i czuwa całą noc, najlepiej w towarzystwie drugiej osoby, która nie pozwoli zasnąć. Zaleca się aktywność fizyczną, w żadnym razie oglądanie telewizji, która działa usypiająco. Bezpośrednio przed badaniem należy zjeść lekki posiłek – zapis EEG nie może odbywać się na czczo.

Na badanie należy zabrać ze sobą skierowanie oraz dotychczasową dokumentację medyczną i nie dokonywać zmian w przyjmowanych lekach. Czas rejestracji EEG trwa ok. 60 min., a całe badanie EEG około 90 min. Zalecamy zapisywanie się na badanie rano.

 

Kategorie: Badanie EEGBlog