Umów wizytę u nas
facebook
google-maps

Kardiologia

Kardiologia (z grec. – serce) – dziedzina medycyny zajmująca się schorzeniami i wadami układu sercowo-naczyniowego (serca, aorty i mniejszych naczyń krwionośnych), ich rozpoznawaniem i leczeniem.

Kardiolog zajmuje się diagnostyką i leczeniem chorób układu krążenia (czyli serca i naczyń krwionośnych – żył, tętnic i naczyń włosowatych). Jego pacjentami są zarówno osoby chorujące przewlekle, z chorobami nabytymi i wrodzonymi, jak i znajdujące się w kardiologicznych stanach nagłych.

Jakie choroby leczy kardiolog?

  • choroba niedokrwienna serca, nazywana chorobą wieńcową
  • nadciśnienie tętnicze.
  • niewydolność serca.
  • zaburzenia rytmu serca.
  • miażdżyca.
  • zapalenie mięśnia sercowego.
  • nabyte i wrodzone wady serca.

Do wizyty u kardiologa powinny skłonić także: duszność, zadyszka, niemożność wykonania większego wysiłku i zmęczenie. To mogą być objawy wskazujące na chorobę wieńcową, arytmie czy niewydolność serca. Powinniśmy także zwrócić uwagę na uczucie kołatania czy nierównego bicia serca.

Lekarz może poprosić pacjenta, by leżał bez ruchu, powoli wdychał i wydychał powietrze, wstrzymał oddech. Głowica jest przesuwana w różnych kierunkach, by otrzymać różne przekroje serca. Badanie zwykle trwa od 30 do 60 minut. Po zakończeniu badania żel jest wycierany, a elektrody odklejane.

Echo serca czy EKG?

Echo serca pozwala lekarzowi ocenić jego budowę anatomiczną, a także zbadać kurczliwość tego narządu. EKG natomiast obrazuje zaburzenia rytmu i przewodzenia serca, niedokrwienie, a nawet zawał.

Badania laboratoryjne i diagnostyczne

Do badań laboratoryjnych o profilu kardiologicznym należą lipidogram, morfologia, pomiar stężenia glukozy, potasu, kinazy kreatynowej (CK) i enzymów ALAT oraz ASPAT. Są to podstawowe testy diagnostyczne, którym powinna towarzyszyć wizyta lekarska obejmująca wywiad z pacjentem i pomiar ciśnienia tętniczego.