Umów wizytę u nas
facebook
google-maps

Ortopeda

Czym się zajmuje ortopeda?

Ortopeda to specjalista zajmujący się diagnostyką i leczeniem chorób układu ruchu, zwłaszcza kostnego, czyli kości oraz stawów.
Są to najczęściej występujące u dorosłych i dzieci pourazowe uszkodzenia ciała związane z wypadkami, czyli złamania kości i zwichnięcia stawów. Mogę to być także zmiany nowotworowe, zapalne oraz związane z przeciążeniem stawów zmiany zwyrodnieniowe.
Pełna nazwa specjalizacji medycznej lekarza, który zajmuje się ich leczeniem, to ortopedia i traumatologia narządu ruchu.

Diagnostyka i leczenie ortopedyczne

W ramach diagnostyki ortopedycznej wykonywane są dodatkowe badania obrazowe: zdjęcia rentgenowskie stawów lub kości (RTG), badania tomograficzne (TK), rezonansowe (MR) oraz badania ultrasonograficzne – USG ortopedyczne oraz badania elektrofizjologiczne (EMG).
W zależności od rodzaju dolegliwości, chorób towarzyszących i kondycji pacjenta, lekarz ortopeda w oparciu o wiedzę i doświadczenie zawodowe, podejmuje decyzje o wyborze właściwej metody leczenia zachowawczego lub leczenia operacyjnego.

Diagnostyka dolegliwości bólowych stawów czy zaburzeń ich ruchomości jest konieczna po przebytych urazach, często powodowanych uprawianiem sportów. Pacjenci grający w piłkę nożną i narciarze wymagają często badań artroskopowych stawów, zwłaszcza artroskopii stawu kolanowego i artroskopii stawu skokowego. W ramach artroskopii, w tym artroskopii stawu kolanowego, możliwe jest, prócz diagnostyki, dokonywanie zabiegów operacyjnych.
Innym sposobem leczenia dolegliwości bólowych stawów jest podawanie dostawowe leków, a także stosowanie blokad.

Ortopeda w Warszawie

Warszawa to miasto, w którym możliwa jest diagnostyka i leczenie ortopedyczne zarówno w warunkach ambulatoryjnych, jak i szpitalnych w ramach NFZ. Niestety, średni czas oczekiwania na wizytę u ortopedy w Warszawie pół roku. Alternatywę stanowią ośrodki prywatnej pomocy ambulatoryjnej zapewniające możliwość szybkiej interwencji ortopedycznej.