Umów wizytę u nas
facebook
google-maps

Próba tężyczkowa

Próba tężyczkowa jest badaniem elektrofizjologicznym, które umożliwia wykrycie zaburzeń pobudliwości nerwowo-mięśniowej, a także wyładowań mięśniowych występujących u pacjentów z zaburzeniami gospodarki wapniowo-fosforanowej określanych tężyczką.

Czym jest próba tężyczkowa?

Przed badaniem, na ramieniu pacjenta zakładana jest opaska uciskowa, która doprowadza do miejscowego niedokrwienia, a w mięsień wkłuwana jest elektroda igłowa. Opaską najczęściej jest mankiet do mierzenia ciśnienia, który hamuje przepływ krwi na okres około 10 minut. Ze względu na niedokrwienie kończyny w trakcie badania, jego inna nazwa to próba ischemiczna (ang. ischemia – niedokrwienie). Próba ischemiczna dodatnia jest wtedy, gdy podczas rejestracji potencjałów elektrycznych elektrodą igłową wbitą w niedokrwiony mięsień ręki, rejestruje się nieprawidłowe wyładowania.

Czy próba tężyczkowa boli?

Próba tężyczkowa, pomimo stosowania elektrody igłowej, nie jest badaniem bolesnym, natomiast, ze względu na niedokrwienie kończyny jest badaniem, w czasie którego występują nieprzyjemne doznania związane z niedokrwieniem ręki. Polegają one na występowaniu drętwień i zaburzeń czucia. Objawy te ustępują szybko po zakończeniu próby ischemicznej.

Jak przygotować się do badania?

Próba tężyczkowa nie wymaga szczególnego przygotowania pacjenta do badania. Ważne jest zapewnienie dostępu do ramienia, czyli zastosowanie ubioru, który nie ogranicza dostępu lub jest łatwy do zdjęcia przed badaniem. Podobne warunki trzeba spełnić m. in. przed pobraniem krwi żylnej.

Cena

Cena badania zależy od pracowni. Badanie wykonywane komercyjnie nie należy do badań najdroższych. Aktualną stawkę naszej pracowni znajdziesz tutaj.